Zákon reaguje na možnou nouzovou situaci osob, ve které se tyto osoby ocitly po smrti zůstavitele. Ze zákona tak určitým příbuzným vzniká tzv. právo na zaopatření. A to konkrétně zůstavitelovým potomkům, manželovi (příp. matce jeho dítěte), rodičům a osobám, které bezplatně požívaly zaopatření v domácnosti zůstavitele až do jeho smrti.
Pokud se dědici shodnou na rozsahu nákladů na zaopatření jednotlivých osob, půjde o pasiva pozůstalosti, která se uvedou v rozhodnutí o dědictví. Pokud se dědici neshodnou, bude na dotčených osobách, aby své právo uplatnily žalobou u soudu. O existenci jejich práva a jeho případný rozsah pak bude vedeno sporné řízení.
Potomci, kteří nedědí, mají právo na nutnou výživu (za účelem uspokojení výživy a základních osobních potřeb v nutném a nezbytném rozsahu) za předpokladu, že sami nemají takový příjem na zajištění bydlení a stravy a objektivně nejsou schopni se sami živit.
Na slušnou výživu (uspokojování výživy a základních osobních potřeb, vč. bydlení a výdajů např. na léky, zdravotní pomůcky, oblečení) pak mají po určitou dobu právo i manželka či těhotná partnerka zůstavitele.
Mezi další patří právo na nutné zaopatření (pro manžela a rodiče zůstavitele) a právo na bezplatné zaopatření (pro osoby sdílející se zůstavitelem bezplatně domácnost), ale jen po dobu 3 týdnů od jeho smrti.
Příběh: Roland byl starý dobrák. Ve svém luxusním domě nechal bezplatně žít svého o dost mladšího kamaráda Bohouše. Když ale Roland zemřel, jeho dědicové už Bohouše v domě nechtěli. Bohouš se ale bránil, že přeci jsou povinni jej zaopatřovat stejně jako Roland, a to ještě další 3 týdny. Bohouš tak zůstal ještě další 2 týdny, než si našel vlastní bydlení.