„Ceny energií v porovnání s loňskem dramaticky vzrostly, u plynu se jedná až o násobky původních cen. Majitelé nemovitostí na pronájem s tím přitom většinou nepočítali a ani se s nájemníky nedohodli na okamžité úpravě výše záloh. Nájemníci tak často ani nemají ponětí o tom, že by se jich všude propírané zdražování týkalo také. Až ale uvidí roční vyúčtování, budou nemile překvapeni a komplikace to přinese nejen jim, ale i pronajímatelům. Ti totiž nekladou dostatečný důraz na právní ochranu svého majetku a často mají se svými nájemci nedostatečně nastavené smlouvy,“ říká advokát Pavel Strnad z AK Polverini Strnad.
Sazby za dodávky plynu a elektřiny se od minulého roku prakticky zdvojnásobily a nadále rostou. Za vše hovoří příklad konkrétní pražské nemovitosti o velikosti 3+kk určené k pronájmu. Díky změně sazeb se předpokládá, že celkové roční náklady za aktuální období vzrostou při nezměněné spotřebě o zhruba 40 až 100 procent – tedy z 44 362 Kč až na 88 724 Kč oproti období minulému. Vyšší číslo se týká situace, kdy je nucený přechod k novému dodavateli kvůli krachu toho dosavadního.
„Samozřejmě záleží na konkrétních tarifech a případných fixacích cen u jednotlivých poskytovatelů energií, ale nárůsty budou tak jako tak dříve či později dramatické. Negativní dopad to bude mít na všechny nájemníky a v případě jejich platební neschopnosti i na pronajímatele. Krajní řešení – vystěhování neplatícího nájemníka – totiž může trvat i roky, přitom majitel nemovitosti z ní nebude po celou dobu mít žádný příjem, naopak musí vynakládat další peněžní prostředky,“ uzavírá advokát Pavel Strnad z AK Polverini Strnad.
Více se dočtete v článku zde.