Digitální dědictví - Účty na sociálních sítích

Hvězdou sociálních sítí navždy

Situace: Vanessa byla úspěšnou modelkou, získávala zakázky po celém světě. Po prvotním úspěchu při účasti v České Miss a navazující Miss Universe se nabídky jen valily. K tomu nemalým způsobem pomáhala i Vanessina propagace na sociálních sítí.

Často sdílela různé příspěvky ze zákulisí soutěží krásy a módních přehlídek, což followery jen přitahovalo. Také se nestyděla přidat roztomilé fotky a videa ze soukromí, zejména se svým partnerem, nadějným automobilovým závodníkem, a jejich zvířecím miláčkem Truppim. Vanessa měla na svých účtech na sociálních sítí stovky tisíc fanoušků, a to i ze zahraničí.

Vanessa uměla potenciálu svých účtů dokonale využít, a tak často navazovala placenou spolupráci s různými značkami za účelem jejich propagace.

Při jedné ze společných vyjížděk nedaleko Monte Carla, kterou Vanessa sdílela on-line na svém profilu, ale její partner nezvládl řízení a auto vylétlo z horské silničky a skutálelo se z příkrého svahu až do moře.

Sledovanost Vanessina profilu okamžitě vystřelila přes milion fanoušků.

Výsledek: Vanessu ani jejího partnera se ani přes včasný zásah zachránit nepodařilo. Rozjelo se tak dědické řízení, při kterém se ukázalo, jak je silný vliv sociálních sítí. Vanessiny rodiče se neshodli na tom, jak s účty své dcery na sociálních sítích naložit.

Protože Vanessa nezanechala způsob, rozumějte nenastavila, jak si přeje, aby bylo s jejími účty na sítích po její smrti naloženo, rozjela se bitva mezi rodiči. Jeden z rodičů si přál nechat všechny účty trvale smazat, zatímco druhý z rodičů chtěl ve jménu památky své dcery účet zachovat a ve sjednaných spolupracích pokračovat.

Nakonec to dopadlo podle toho, který z rodičů byl rychlejší a důslednější při oslovení daného provozovatele sociální sítě. Některé účty tak byly trvale smazány a jiné existují dodnes.

Zajímavost: Tzv. digitální majetek, který se po vaší smrti stane tzv. digitálním dědictvím, tvoří např. veškeré internetové účty, do kterých jste se za života registrovali, včetně těch na sociálních sítích.

Pokud sledovanost těchto účtu dosahuje vyšších čísel, mohou dnes tyto účty generovat svým majitelům nemalé finanční zisky a přilákat další zájemce o placenou spolupráci.  

Mnohé z těchto sítí nabízejí možnost nastavit si, jak má být s účtem naloženo po vaší smrti. Ale věděli jste o tom? Máte přednastavenou Vámi vybranou možnost?

Zpět na reálné situace